Kamisori I.

 

KAMISORI - I.

Letošnímu setkání v Uherském Ostrohu stejně jako loni přecházel workshop výroby břitev. Na základě loňských zkušeností jsme se hlavně zaměřili na materiál. Po zkoumání z čeho se vyráběli břitvy v minulosti u nás a v zahraničí jsem zvolil nástrojovou ocel 19 421. Obavy jsem měl především z tepelného zpracování, které je v amatérských podmínkách obtížnější. Díval jsem se na to tak, že když to nezkusím, tak si těžko můžu udělat názor a tak jsem se rozhodl jednu břitvu udělat celou sám od A do Z včetně žíhaní-kalení-popouštění. Druhou nechám profesionálně tepelně zpracovat a pak budu moci porovnávat výsledky. Proto je tento příspěvek označen pořadovým číslem 1. Mimo břitev s klasickým výbrusem jsem se pustil do výroby japonské břitvy Kamisori. To jsem volil ze dvou důvodů. První je že se k ní nemusí dodělávat střenky, tím si práci usnadním. Druhý je, že geometrie čepele je daleko složitější (než u evropských oboustranně symetricky broušených břitev) a to je velká výzva!

První Kamisori jsem tvořil trochu zjednodušeně tím, že zadní stranu (URA) jsem brousil „evropským“ stylem.

URA

 

Toto zjednodušení mi mělo dát více času na přední stranu (OMOTE), která je pro výrobu opravdovou lahůdkou! Tam jsem se skutečně vyřádil.

OMOTE

 

Práce v kovárně byla v porovnání z broušením procházkou rajskou zahradou. Na celkové vybroušení jsem potřeboval celý den. Už při vytváření výbrusu bylo cítit, že materiál je tvrdý a dával tak naději, že ostří bude dobré. Práce se vyplatila, po vybroušení a naostření řezala vlasy a přišlo na řadu první oholení. To proběhlo výborně, jenom jsem uspěchal ostření a tak špička ještě nebyla na 100%. Dnes, týden poté když píšu tento příspěvek tak mám za sebou třetí oholení (první s bezchybným ostřím) a bylo super. Kromě toho že jsem se dobře oholil, tak úsměv na konec byl dvojnásobný díky tomu, že to bylo mnou vytvořenou břitvou.

Pro porovnání přikládám fotky kde je přiložen vyžíhaný výkovek druhé verze, která bude mít již všechny atributy japonských originálů.

 

Kamisori 1 a 2

Kamisori 1 a 2

Závěrem bych chtěl poděkovat všem kolegům v kovárně včetně mistra Skřivánka a zvláště Aterovi. Ten mě vyprovokoval ke druhé verzi a dále mě hecoval, když jsem po 12ti hodinách broušení a ostření o Kamisori už nechtěl slyšet ani slovo. :-)

 

Příjemný den a oholení vám přeje

 

Radyx

 

.


Designed by Pavel Mikuš | Programmed by AWEX